Av. Murat Toker Av. Murat Toker
ERGENEKON
Halil KÜTÜK Halil KÜTÜK
Tirebolu Demiryolu İçin Birlikte Hareket Edilemedi
Seyfullah Çiçek Seyfullah Çiçek
Partimizin Adayı
Erdal Avcı Erdal Avcı
Or-Gi Hakkında Bilgi Edinelim
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

LÜTFEN ANKETİMİZE KATILINIZ

KİRAZIN DÜNYA'YA YAYILDIĞI YER NERESİDİR?


HAVA DURUMU


Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğribel Tüneli Yapılsın Artık
19 Şubat 2013, 09:36

Eğribel Tüneli Yapılsın Artık

Ülkemizin dört bir köşesi karayolları ve tüneller ile donatılırken 2200 rakımlı Eğribel tepesi geçidine bir tünel yapılmaması vatandaşlarımızın tepkisine neden oluyor.

EĞRİBEL TÜNELİ ARTIK YAPILSIN…

 

Giresun İl merkezini ve sahildeki on iki ilçeyi ve yerleşim yerlerini iç kesimlere, Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar İlçelerine hatta Sivas ve Erzincan İl Merkezlerine ulaştıracak olan EĞRİBEL  YOLU olarak adlandırdığımız Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Yolunun 2200 metre rakımlı Eğribel Zirvesi, ulaşımda zaman zaman geçit vermiyor. Yıllardır insanlara korku, ızdırap, ölüm ve sıkıntıdan başka bir şey vermedi. Sahile ve il merkezimize gidilecek başkada yolumuz olmadığı için çaresiz olarak her şeylere katlanarak, sabır çekerek  Eğribel Yolunu kullanıyoruz.

 

Bugün Türkiye’nin her yerindeki karayollarında iyileştirmeler yapılmakta. Duble yollar, otobanlar yapılmakta, tüneller açılmakta. Ne hikmetse, Giresun İl sınırlarındaki karayollarında  hiçbir iyileştirme çalışması yok. Projeleri hazırlanıyor safsatası ile uyutuluyoruz ve geçiştiriliyoruz. Bugün Türkiye baktığımızda ’’Atı alan Üsküdar’ı Geçmiş,‘’ misali biz Giresun hala yerimizde sayıyoruz. Giresun da bulunan STK’lar ve İstanbul, Ankara da bulunan Vakıf ve Dernekler Allah’ınızı severseniz sizler ne iş yapıyorsunuz. Bir araya gelmedikleri gibi projede üretmiyorlar. Gurbetteki dernek ve vakıf yöneticilerine şunu söylemek isterim, Anadolu bir deyimle vardır: ‘’Herkesin bir gün geleceği yer kürkçü dükkanıdır.’’

 

TRT haberlerini seyrediyordum. TRT nin haberlerini seyretmeniz, bilgi sahibi olmanız ve ufkunuzun açılması açısından iyi olacaktır. Haberde: Amasra-Bartın arasında 1750 metre uzunluğunda Tünel yapılıyormuş. Yapılması güzel, iyi has ama bu tünel ile Amasra-Bartın arası 5 dakikaya inecekmiş, tünel yapılmadan önceki ulaşım yolun virajlı olmasından dolayı 17 dakika sürüyormuş. Fe Sübhanallah dedirdi bu haber bana. İçim içimi yedi. Bizlere yapılan Allah’tan revamı dedirtti. Amasra’nın nüfusu 40 bin Bartın 30 bin. Neymiş Amasra  turizm beldesiymiş. Sonra aklıma  geldi tabi dedim orasının KÖKSAL TOPTAN’ı var. Peki bizimde NURETTİN CANİKLİ’miz var.Her şey tabi ki performansta bitiyor. Masaya elini güçlü vurmakta bitiyor. Yeter ki bu iş yapılacak kardeşim diyerek masaya elini vurabilmek. Rize-Erzurum arasındaki 2850 rakımlı OVİT DAĞI TÜNELİ’de 14 bin 700 metre  uzunluğunda yapılacak ve tünelin delme çalışmaları çoktan başladı. Rizelilerin çılgın projesi, onlar öyle demekte. Rizeli; Ovit Tünelini, Sultan Abdülhamit Han’ın Projesiymiş felan söyleyerek, allayıp pullayıp süsleyip, kamuoyunu da arkalarına alarak kafalarına koyduklarını yaptırıyorlar.2015 yılında ovit tüneli hizmete girecek. Rizelileri tebrik ediyorum. Kafalarına koyduklarını imkansız olmasına rağmen yapıyorlar. Sahi!.. Eğribel Tüneli tarihte kimin projesidir. Sultan Fatih’in projesi olsun.:)))) Ne yazık ki Bizim Eğribel Tünelimiz hala proje aşamasında. Bakalım tünele kazma ne zaman vurulacak.

 

Biz Giresunlular olarak bu vurdum duymaz düşünce tarzımızla daha çok hizmetleri, hakkımız olan yatırımları bekleriz. Ne siyasetçilerimizde iş var, ne siyasi parti  örgütlerimizde nede Giresun STK’ların’da …İstanbul ve Ankara da bulunan İlçe Vakıf ve Dernekleri unutmayalım. Proje dernekçiliği değil ya, reklam ve tabela dernekçiliği. Bir tanesinin ulusal yada yerel basında Eğribel Tüneli ile ilgili açıklamasını bulamazsınız.

 

Artık! Eğribel Tüneli Yapılsın. Eğribel Yolunu kullanmak zorunda kalan Giresunlu ve Türkiyeliler can ve mal güvenliği içinde yolculuk yaparak bu tünelden geçmeyi hak ediyor. Bizlere geçmişte kazma ve küreğin ucuyla yol yapan, köprü kuran, tünel açan ve yol kenarlarına duvar ördüren dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Paşayı Rahmet ve Minnetle anıyorum. Allah kabrini nurlandırsın. Amin

 

Erdem EKŞİ-Alucra 

www.alucra.com 

Bu haber 2504 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

     BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER