Av. Murat Toker Av. Murat Toker
ERGENEKON
Halil KÜTÜK Halil KÜTÜK
Tirebolu Demiryolu İçin Birlikte Hareket Edilemedi
Seyfullah Çiçek Seyfullah Çiçek
Partimizin Adayı
Erdal Avcı Erdal Avcı
Or-Gi Hakkında Bilgi Edinelim
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

LÜTFEN ANKETİMİZE KATILINIZ

KİRAZIN DÜNYA'YA YAYILDIĞI YER NERESİDİR?


HAVA DURUMU


Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GİRESUNLULARDAN AFYON'A ÇIKARMA
02 Eylül 2014, 10:03

GİRESUNLULARDAN AFYON'A ÇIKARMA

Giresunlular Afyon'daki Giresun Şehitliği'nde medfun bulunan şehit dedelerini okunan Kur'an-ı Kerim ve dualarla andılar.

GİRESUNLULARDAN AFYON’A ÇIKARMA

 

Giresunlular Afyon'daki Giresun Şehitliği'nde medfun bulunan şehit dedelerini okunan Kur’an-ı Kerim ve dualarla andılar.

 

 

Giresun Federasyonu öncülüğünde yürütülen  bu seneki anma etkinliklerine Türkiye’nin dört bir yanında bulunan onlarca Giresun Derneğinin düzenlemiş olduğu programlar dahilinde yaklaşık 7000 vatandaşımız katıldı.

 

Giresunlu Sivil Toplum kuruluşlarının kalabalık guruplarla katılımı, Giresunluların birlik  beraberlik ve dayanışmasının  anlamlı bir mesajı niteliğindeydi. Onlarca otobüsün  şehitliğin bulunduğu Doğanlar köyüne doğru tek sıra halinde tırmanışını gören yerel yöneticiler ve yöre halkı gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

 

 

Saat 17.00’de resmi törenle başlayan  programın ardından; şehitliğin ruhuna uygun kapsamlı bir halk töreniyle  sürdürüldü. Kur-an tilaveti ile başlayan program; şehitliğin ruhuna uygun şiirler, ilahiler, kasideler ve Giresunlu çocuklardan şehit atalarına mektuplar gibi bir dizi programla devam edip  şehitlerin başında nöbet tutma ve Dedesivri Tepesine meşaleli yürüyüş şeklinde sabaha kadar sürdü.

 

 

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hüseyin Günaydın yapmış olduğu konuşmasında; “Topal Osman Ağa, milli mücadelenin başlamasıyla, Ankara’dan aldığı emir üzerine, 1921’de Giresun’a gitti;  gönüllülerden oluşan 42. ve 47. Alayı meydana getirdi. Sakarya Savaşı sırasında 47. Alayı komuta etti. Savaşta,  2000 kişiden oluşan ve Hüseyin Avni Bey tarafından komuta edilen 42. Alay’ın tamamına yakını şehit oldu, 47. Alay’dan ise 285 kişi sağ kaldı. Topal Osman Ağa, Sakarya Savaşı’ndan sonra mevcudu takviye edilen 47. Alay’ın komutanı olarak, 26 Ağustos 1922 tarihinde Büyük Taarruz’a katıldı. Giresun Gönüllü Alayına  Karaağaç ve Doğanlar köyü sınırları içerisinde bulunan Sivritepeyi düşmandan alma görevi verilir.  Mevzilenmiş olan düşman askerleri ile karşılaşırlar ve düşman askerlerini bozguna uğratırlar” dedi.

 

 

“YAPTIĞIMIZ ÇAĞRI BÜYÜK SES GETİRDİ”

 

Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan da Giresunlu atalarımızın ruhuna Fatiha okumak ve onları hayırla yad etmek için İstanbul’dan törene katıldıklarını söyledi. Başkan Turan “ Binlerce hemşerimiz 80-90 otobüs yurdun birçok yerinden buraya geldiler. Kendilerine o zamanlarda verilen karavana olan üzüm hoşafı, arpa ekmeği ve buğday çorbası verilecektir. Şehitlerimizi bu gece abazıpkalı gençlerimiz bekleyecektir.  Şehitlerimiz için 28 bin hatim çağrısında bulunduk. Buraya gelenlere ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum' dedi.

 

 

“ATALARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”

 

42. ve 47. Alayların kahramanlıklarına da değinen Turan; “bir başka şehirde kendi şehrinin ismini taşıyan şehitliğe sahip tek vilayet  Giresun dur, bununla gurur duyuyoruz, bizim yiğitlerimiz burada yatan 14 şehitten ibaret de değil; savaş alanında kalanların ve yaralı olarak dönerken yolda şehit olup yol üstündeki mezarlıklara defnedilenlerin sayısı hakkında da sağlıklı bir bilgiye sahip değiliz, o nedenle bu topraklarda onlarca şehidimizin yattığı bir gerçek. Aziz şehitlerimizin başında bu gece sabaha kadar nöbet tutacağız diyen Turan asker kaçaklarının idam edildiği bir dönemde, iki tane gönüllü alay kurmuş ceddimizle iftihar ediyoruz ve onları bundan sonra da hak ettikleri şekilde anacağız” dedi.

  

BAKAN EROĞLU’NDAN SÖZ ALDIK

 

Şehitliğin bakım ve onarımı için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüklerini de belirten Hasan Turan; “Sayın Bakanımız projelerimize destek vereceklerini söylediler, yakın bir tarihte kendilerini şehitliğimizle ilgili hazırlamış olduğumuz bir projeyle rahatsız edeceğim; buraya dolma takastan yapılmış ve geniş  bir müştemilatı olan tematik bir kültür evi yaptıracağız; böylece gelecek nesillerimize mekanın gücünden istifade ederek duygu aktarımı yapmış olacağız” dedi.

 

 

Törene; Afyon Milletvekili Halil Ürün, Afyon Vali Yardımcısı Adem Uslu, İscehisar Kaymakamı Ahmet Selim Yavuz, İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik, Giresun Valiliğini temsilen İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hüseyin Günaydın, Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, Bursa Giresunlular Derneği Başkanı Üzeyir Aktaş, Bursa, İstanbul ve çevre illerden gelen Giresunlu dernek başkan, yöneticileri ve vatandaşlarımızın yanı sıra, ilçe ve halkından çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 
 
 
 
 

 

 

Bu haber 3089 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

     BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER