Or-Gi Hakkında Bilgi Edinelim


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2010
Geçerli Tarih: 22 Eylül 2019, 18:09
Site: Gönüllü Giresun
URL: http://www.gonullugiresun.com/yazar.asp?yaziID=18


Havalimanı konusunda biraz bilgi edinelim;
OR-Gİ Havaalanı 1997 yılında kurulan bir vakıfla Giresun ve Ordu arasında yapılmaya çalışılmış, ancak kaynak bulunamadığı için yapılamamıştır.

Sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında Türkiye genelinde 62.sırada yer alan Ordu ve 50. sırada yer alan Giresun’umuzun ekonomisiyle, üniversitesiyle, turizmiyle ve sağlık yatırımlarıyla Türkiye ekonomisindeki gerçek yerini alabilmesi ve diğer gelişmiş illerle olan gelişmişlik farkını kapatabilmesi için öncelikle havaalanı eksikliği muhakkak giderilmelidir.

Giresun veya Ordu, havaalanı yapımı için yeterli araziye sahip değildir. Arazi imkanlarının yetersiz olmasından dolayı söz konusu havalimanı inşaatına 1997 yılında deniz dolgusuyla başlanmıştır.

Şu an OR-Gİ için yapılan mendireğin varlığı, OR-Gİ' yi sıcak ve gündemde tutması açısından Ordu ve Giresun için son derece önemlidir. Ordu ve Giresun’da turizm, sanayi, ticaret ve fuarcılık faaliyetleri için büyük önem taşıyan sivil hava alanının bulunmaması büyük bir kayıptır.

İstanbul’da yaşayan Ordu ve Giresunlu sayısı ise yaklaşık 1 milyon 500 bin kadar  ve daha fazlasınında yurtdışında oluğunu da düşünürsek OR-Gİ Havaalanı için gerekli potansiyel vardır.  Ordu ve Giresun illeri OR-Gİ Havaalanını fazlasıyla hak etmektedir. Bunu rakamlar açıkça ortaya koymaktadır.

Yapılacak olan OR-Gİ havaalanının Çarsamba (Samsun) ve Trabzon havaalanlarına yakınlığı ise herhangi bir engel olusturmamaktadır.
Örneğin; havaalanlarına sahip olan Sivas - Tokat arası 108 kilometre, Mardin - Diyarbakır arası 95 kilometre ve Adana – Hatay arası ise 192 km dir.

Giresun ve Ordu'ya her yıl gelen turist sayısı yaklaşık 700 bin civarındadır. Havaalanı eksikliği nedeniyle birçok tur operatörü Ordu ve Giresun'u gezi programına almamaktadır.
Ordu ve Giresun'da ki doğal güzellikler, yeşil ile mavinin buluştuğu noktalar, turizm bölgesi olan Ege ve Akdeniz bölgelerinden çok daha güzeldir. Doğal güzelliklerimizi turizm açısından tanıtmak, potansiyellerimizi daha iyi kullanabilmemiz için havaalanı son derece önemlidir.

Ordu'da Çambaşı Yaylası, Boztepe, Yason Burnu ve Kurul Kalesi, Giresun’da ise Giresun Kalesi, Bektaş, Kulakkaya ve Kümbet yaylaları, Şebinkarahisar'daki meryemana kilisesi, Giresun Adası gibi çok önemli değerlere sahiptir.

Hava yoluyla ulaşım sorunu çözülmediği sürece turist sayısının artırılmasında ve diğer yatırımların gelmesinde başarı sağlanamayacaktır. OR-Gİ sivil hava alanının yapılması durumunda Ordu ve Giresun’a gelen turist sayısı 2-3 katına çıkacaktır. OR-Gİ Havaalanın yapılmasıyla, dağ turizmi, kayak turizmi gibi yeni turizm yatırımların da önü açılmıs olacak ve yeni tesislerin yapılmasına da yardımcı olacaktır.