Osman Ağa'yı Törenlerle Andık


Açıklama: Milli mücadele kahramanı ve Atatürk'ün Muhafız Alayı Komutanı Yarbay Topal Osman Ağa'yı törenlerle andık.
Kategori: Giresundan Haberler
Eklenme Tarihi: 03 Nisan 2015
Geçerli Tarih: 22 Şubat 2020, 22:48
Site: Gönüllü Giresun
URL: http://www.gonullugiresun.com/haber_detay.asp?haberID=2099


Osman Ağa Giresun Uşakları Anıtı önünde yapılan törende çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Yavuz Koleji Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Nazan Karabulut günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Karabulut, Topal Osman’ın Giresun halkının bağrından çıkan bir halk kahramanı olduğunu belirterek, Kars’tan Batum’a, İzmir’e milli mücadele meşalesini taşımış, giderek efsaneleşmiş bir bayrak adamı olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu da “ Topal Osman Ağa ve arkadaşlarının bu ülke için verdiği mücadelede yaptıklarını Giresun’dan çıkınca, Çanakkale’ye, Dumlupınar’a, Sarıkamış’a gittiğinizde ne kadar değerli ne kadar önemli işler başardıklarınızı görebilirsiniz. Kendileriyle gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Törenin ikinci bölümü ise Kale’de icra edildi. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Muhittin Oral’ın duası ile program tamamlandı.

Törene, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali Yardımcıları Barış Demirtaş ve Cahit Karatepe, Vali Yardımcısı Vekili Sercan Yılmaz, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Mustafa Gezer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Osman Ağanın torunu Cem Feridunoğlu ve bazı aile fertleri, bazı daire müdürleri, siyasi parti ve sivil topluk kuruluş yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

http://www.aydindere.com//images/news/02-04-2015-06-39-77128000.jpg